Cuketa

Cuketám se také říká cukíny, a oba názvy mají původ v italském výrazu pro tykev: zucca.

Cuketa se používá především v kuchyni, a to na mnoho způsobů. Na rozdíl od okurek se téměř vždy podává tepelně upravená. Sama o sobě má velmi jemnou chuť a naopak snadno přejímá chuť přísad, je tedy velmi vhodné ji silně kořenit a používat výrazné ingredience, jako je např. česnek.

Nejkvalitnější pro sklizeň jsou mladé cukety kolem 25 cm dlouhé, jejichž semena ještě nejsou plně vyvinutá a jsou tak měkká. Mladé cukety ani není třeba loupat. Cuketa má velmi nízkou energetickou hodnotu, protože obsahuje kolem 91% vody, jen trochu vlákniny a pouze kolem 4% sachridů. Nejcennější je vysoký obsah karotenu (až 5 mg %, jako např. u papriky) a minerálních látek. Energetická hodnota je 19 kcal/ 100 g.

Narozdíl od lilků je lze konzumovat syrové jako součást zeleninových salátů nebo různých druhů raw food. Lze je dusit, zapékat, grilovat, přidat do bramboráku, smažit jako řízek, přidat do moučníků,. Jedlé jsou také květy, které lze dusit s nádivkou.

 

Ratatouille

Počet porcí 4

 

Ingredience:

1 lilek

2 středně velké cukety (žluté nebo zelené)

2 zralá rajčata

2 velké červené papriky

1 plechovku loupaných rajčat

4 stroužky česneku

olivový olej

svazeček čerstvého rozmarýnu

snítku čerstvého tymiánu

2 cibule (nejlépe nové – jsou sladší)

čerstvě mletý pepř

sůl

 

Příprava jídla:

1. Nakrájejte lilek, cibule a rajčata na kostičky, papriky na proužky, tři stroužky česneku na jemné plátky. Cukety rozkrojte podél a nakrájejte na půlcentimetrové kousky.

2. Ve středním hrnci rozpalte olivový olej, na něm nechte dozlatova opéci nejprve lilek, pak i papriky, rajčata, cibuli a nakonec česnek a cuketu – ta potřebuje povařit jen minimálně.

3. Zalijte rajčaty z plechovky (včetně šťávy), osolte, opepřete, promíchejte a poloodkryté půl hodiny duste. Na konci by měla být přebytečná šťáva z rajčat odpařená, takže se zelenina ve finále ještě trochu opéká – získá tím výbornou nasládlou chuť.

4. Přidejte dvě lžíce studeného olivového oleje, zbylý rozdrcený stroužek česneku, lístky tymiánu a nasekaný rozmarýn. Okamžitě stáhněte z ohně a podávejte horké s křupavou bagetou nebo jiným bílým pečivem.

 
 
Turecké ratatouille se sýrem feta
 

6 lžic olivového oleje

1 větší lilek nakrájený na větší kostky

1 větší cibule nakrájená nadrobno

1-2 lžičky sušeného oregana

1 lžička sušené máty

3 stroužky česneku nakrájeného nadrobno

6 rajčat nakrájených na větší kousky

4 červené papriky zbavené semínek a nakrájené na kousky

6 menších cuket na kolečka

sůl, čerstvě mletý pepř

3 lžíce rajčatového pyré

sýr feta na plátky

lístky oregana nebo tymiánu na ozdobu

 

Troubu předehřejte na 200°C. Ve větší pánvi na středním ohni rozehřejte polovinu oleje. Vsypte do ní lilek, cibuli, česnek, sušené oregano a mátu a opékejte asi 8-10 minut, až zelenina změkne. Do zapékací mísy o rozměrech asi 30x30 cm přeneste obsah pánve, přidejte nakrájená rajčata, papriky a cukety, pořádně osolte a opepřete. Přidejte rajčatové pyré a asi 300 ml vody, promíchejte a směs pokapte zbylým olivovým olejem.

Pečte asi hodinu, aby zelenina zezlátla. Během pečení směs občas promíchejte, popřípadě podlijte. Podávejte s fetou, posypané čerstvými bylinkami. 

 

Remyho RATATOUILLE
Resultados de la Búsqueda de imágenes de Google de https://24.media.tumblr.com/tumblr_lya4na4Cwr1qcxvi1o1_400.jpg

Tak tahle ratatouille je originál recept ze stejnojmenného animovaného filmu Ratatouille (který mě v mnohém inspiruje :-) a je naším rodinným oblíbeným), kde se kritik Anton Ego nechá unést jeho neskutečně dobrou chutí a změní tak celé své negativní myšlení.

Původní recepturu tohoto pokrmu vymyslel francouzský šéfkuchař Michel Guérard